Kronika 1998 - Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj:

Marzec 1998

Marzeniem Wiktora Bramskiego było stworzenie przy płockiej katedrze chóru oraz wypromowanie unikatowych w skali kraju organów Wilhelma Sauera. By je zrealizować Anna i Wiktor Bramscy organizują pierwsze przesłuchania chłopców klas drugich i trzecich płockich szkół podstawowych pod kątem głosu, słuchu i rytmu, w wyniku których wyłoniono 47 utalentowanych muzycznie kandydatów.

Promocję organów Wiktor Bramski zapoczątkował już w 1996 roku będąc inicjatorem koncertów organowych „Przed hejnałem” oraz wydając w roku 1997 płytę „Organy Katedry Płockiej”.Kwiecień 1998

Z inicjatywy Anny i Wiktora Bramskich przy katedrze płockiej powstaje katedralny chór chłopięcy Pueri Cantores Plocenses (Śpiewający Chłopcy Płocka). Chór został członkiem Polskiej i Międzynarodowej Federacji "Pueri Cantores" skupiającej chóry chłopięce, dziecięce i młodzieżowe z całego świata.
 

Z wyłonionych wcześniej kandydatów po dalszej selekcji pod kątem predyspozycji psychicznych, takich jak umiejętność koncentracji, utrzymania uwagi przez dłuższy czas, odporność nerwowa, brak kompleksów i zdolność do podporządkowania się narzuconej dyscyplinie pozostała 30-osobowa grupa chórzystów, która rozpoczęła systematyczne próby. Chór ma charakter liturgiczny, próby odbywają się w salce katechetycznej przy katedrze płockiej.
 

Funkcję kierownika artystycznego Pueri Cantores Plocenses pełni Wiktor Bramski, zaś Anna Bramska jest dyrygentem chóru, wychowawcą i menadżerem.
 

Nad wypracowaniem emisji głosu czuwa profesor Józef Śledzicki, wykładowca wydziału wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku, spod którego ręki wyszli m.in. Krzysztof Krawczyk czy Ryszard Poznakowski z zespołu Trubadurzy.

Maj 1998

Sobotnie spotkania integracyjne chóru w ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Wspólne przebywanie w miłej atmosferze, gry i zabawy mają na celu scalić grupę i stworzyć w niej dobry klimat do współpracy.
 


31 maja 1998 

Pierwszy występ chóru Pueri Cantores Plocenses na festynie z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym na terenie ogrodu zoologicznego w Płocku. Na plenerowej imprezie bawiło się wielu płocczan i gości z innych miejscowości.


22-27 czerwca 1998  

Warsztaty muzyczne w Pułtusku. Próby, występy w kościołach, wspólne zabawy, wycieczka gondolą po Narwi i zajęcia w prywatnej stadninie koni. Wyjazd pomógł zorganizować i opiekę duchową sprawował ks. Witold Karpiński dyrektor Domu Księży Emerytów w Płocku, od połowy lat 90. wielokrotny kierownik trasy pielgrzymki na Jasną Górę. 12 listopada 1998

>W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku przy współudziale Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej odbyło się XXI Sympozjum naukowe pod hasłem –„Europa 2001. Zaproszenie do odpowiedzialności”.
>W sympozjum wzięli udział: abp. Józef Życimski, dziennikarz Adam Pawłowicz, ojciec Leon Knabit, minister Ryszard Czarnecki oraz przedstawiciele niemal wszystkich polskich seminariów duchownych.
>W kaplicy seminaryjnej dla uczestników sympozjum wystąpił Pueri Cantores Plocenses.
>Pueri Cantores Plocenses chorałowymi melodiami uświetnił Nieszpory o św. Benedykcie, którym przewodniczył bp Roman Marcinkowski.

30 listopada 1998

Oficjalne zarejestrowanie Towarzystwa Miłośników Muzyki Sakralnej przy Katedrze Płockiej. Prezesem został Andrzej Czermak, jednym z członków założycieli jest Wiktor Bramski. Towarzystwo ma na celu promowanie katedry, organów i chóru. Wspiera chór w organizowaniu koncertów i wyjazdów, ufundowało nowe, jednakowe stroje (czerwone sutanny), których pomysłodawcą był Wiktor Bramski. Grudzień 1998

Solista chóru „Pueri Cantores Plocenses” Michał Sławecki nagrywa kolędę rozpoczynającą trzy częściowy serial TV pt.: „Litwo, Ojczyzno moja”. Fabularyzowany film dokumentalny poświęcony dzieciństwu i młodości Adama Mickiewicza wyreżyserował urodzony w Płocku reżyser Tadeusz Bystram, muzykę opracował Krzysztof Kralka, zdjęcia Krystian Matysek (poniżej realizatorzy filmu).


Grudzień 1998

Pierwsze spotkanie opłatkowe chóru Pueri Cantores Plocenses.

Był skromny poczęstunek, św. Mikołaj z prezentami i wspólne śpiewanie kolęd. Taka uroczystość to również okazja do bliższego poznania się rodziców z opiekunami chóru.22 grudnia 1998

Bazylika katedralna- „Wieczór Kolęd”. W programie kolędy po łacinie, polsku i niemiecku w wykonaniu Pueri Cantores Plocenses. Organizator koncertu -Towarzystwo Miłośników Muzyki Sakralnej przy Katedrze Płockiej. Wśród zaproszonych gości m.in. biskup płocki Zygmunt Kamiński oraz proboszcz katedry ks. Wacław Gapiński. Pierwszy występ w nowych strojach (czerwonych sutannach ufundowanych przez Towarzystwo Miłośników Muzyki Sakralnej).


30 grudnia 1998

Sala widowiskowa Domu Technika w Płocku. Opłatkowe spotkanie kadry kierowniczej i członków Zarządu Petrochemii uświetnili swym występem Pueri Cantores Plocenses oraz artyści Teatru Wielkiego w Łodzi: Andrzej Niemirowicz, Danuta Dudzińska, Anna Jeremus i Kazimierz Kowalski. W spotkaniu uczestniczył biskup płocki Zygmunt Kamiński oraz prezes Zarządu Petrochemii Konrad Jaskóła wierny fan chóru, który od początku jego istnienia okazuje mu wielką życzliwość wspierając w wielu sytuacjach.