Kronika 2013 - Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj:

6 stycznia 2013r.

W Płockiej Bazylice Katedralnej w ramach Płockiego Kolędowania odbył się koncert, w którym nasz chór zaśpiewał wśród innych płockich zespołów. Wykonaliśmy następujące kolędy: „Dzisiaj w Betlejem”, „Tryumfy Króla Niebieskiego” w opracowaniu Stefana Stuligrosza, „Przystąpmy do szopy” w opracowaniu Jerzego Rosińskiego oraz ukraińską pastorałkę „Szczedryk” Mikołaja Leontowicza.

25 stycznia – 1 lutego 2013r., 2 – 9 lutego 2013r.

Dwa turnusy warsztatów muzycznych w czasie ferii zimowych w Poroninie, w których wzięło udział 125 chórzystów. Celem warsztatów była praca nad emisją głosu oraz przygotowanie nowego repertuaru, a także wdrażanie najmłodszych chórzystów do grupy koncertowej oraz ustawienie głosów po mutacji. Zajęcia muzyczne, jak zawsze w zimie, połączone zostały z nauką jazdy na nartach – umiejętność tę opanowało w tym roku 36 osób.

Zajęcia z panią profesor Grażyną Flicińską-Panfil z Akademii Muzycznej w Poznaniu

17 lutego 2013r.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu „Płockie Koncerty Organowe” chór gościł Witolda Zalewskiego – organistę Katedry Wawelskiej, który wykonał II Symfonię organową francuskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Louisa Vierne’a. Mistrzowskie wykonania utworów nagrodzone zostały wielkimi brawami. W drugiej części koncertu wystąpił Chór Alla Polacca pod dyrekcją Sabiny Włodarskiej – w programie wykonano utwory: „Sanctus Benediktus”, Krzysztofa Pendereckiego, „Ave Verum” Francisa Poulenca, „Mater Dei” Bronisława Kazimierza Przybylskiego oraz ,,Beatus Vir’’ Marka Jasińskiego. Mistrzowskie wykonanie utworów nagrodzone zostały wielkimi brawami.

20 lutego 2013r.

Koncert w Domu Technika z okazji ogłoszenia kolejnej edycji Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”. Chór wykonał m.in. utwory „Kleszczmy rękoma” Mikołaja Gomółki oraz „Jubilate Deo” węgierskiego kompozytora Halmosa Laszlo.

14 marca 2013r.

Chór wziął udział w koncercie z okazji otwarcia Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, w którym wykonano odpowiednio przygotowany repertuar m.in. „Hava Nagila” i „Tumbałałajka”.

7 kwietnia 2013r.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu „Płockie Koncerty Organowe” odbył się koncert w katedrze płockiej, gdzie wystąpił Wiktor Bramski wraz z chórem. W programie wykonano dzieła kompozytorów dojrzałego baroku: „Adagio G minor” T. Albinoniego i „Toccatę d moll” J. S. Bacha zwaną „Dorycką” oraz inspirowane muzyką Bacha utwory kompozytora początku XX w. Maksa Regera „Introdukcja” i „Passacaglia”. Chór wykonał siedem utworów kompozytorów różnych epok, m.in. „Tota pulchna es Maria” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz chorał „Wachet aut ruftunsdie Stimme” Jana Sebastiana Bacha. Zaprezentowany repertuar spotkał się z bardzo życzliwym odbiorem publiczności.

20 kwietnia 2013r.

Występ Chóru z Tajlandii – „Mahidol University” z Uniwersytetu w Bangkoku pod dyrekcją Rit Subsomboona. Chór zaprezentował muzykę różnych stylów: od utworów klasycznych (m.in. „Preludium” F. Chopina) i sakralnych (m.in. „Ave Maria” G. Cacciniego) poprzez gospel i klasyczny pop, aż po współczesne utwory muzyki popularnej (m.in. „Killing me softly with his song”). W programie znalazły się także kompozycje Jego Królewskiej Mości. Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, na życzenie której Chór wykonał na bis dwa utwory.

25 kwietnia – 28 kwietnia 2013r.

Udział w VII Międzynarodowym Festiwalu „Slovakia Cantat” w Bratysławie, w którym uczestniczyło 29 chórów z 14 krajów. Chór wystąpił w sześciu kategoriach i zdobył sześć medali: cztery złote i dwa srebrne.

Chóry dziecięce do 16 lat - złoty medal;

Chóry młodzieżowe do 21 lat – złoty medal;

Muzyka sakralna a capella na głosy mieszane (SA) – złoty medal;

Muzyka sakralna a capella na głosy mieszane (SATB) – złoty medal;

Chóry młodzieżowe do 21 lat – (TB) – srebrny medal;

Muzyka sakralna a capella (TB) – srebrny medal

6 czerwca 2013r.

Chór uświetnił uroczystość wręczenia medali „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, która odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Płocku.

9 czerwca 2013r.

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wzięli udział w uroczystości 25-lecia kapłaństwa księdza Stefana Cegłowskiego – wieloletniego przyjaciela chóru – która odbyła się w kościele Św. Anny w Skrwilnie.

14 czerwca 2013r.

W Domu Technika w Płocku odbył się koncert chóru z okazji 10-lecia firmy „Bassel Orlen”; na zakończenie zaśpiewano przygotowany specjalnie na tę okazję utwór „Happy Birthday to you”.

1 lipca – 13 lipca 2013r.

1 lipca 2013 roku chór wystartował z lotniska im Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas 9-godzinnego lotu „najnowocześniejszym na świecie samolotem marzeń, Boeing 787 Dreamliner” – jak zachwalała maszynę załoga – mogliśmy podziwiać m.in. wspaniały widok na lodową Grenlandię. Na lotnisko im. J.F. Kennedy’ego w Nowym Jorku dotarliśmy około godziny 18, skąd od razu wyruszyliśmy do Waszyngtonu. W hotelu Hyatt zameldowaliśmy się około północy.

Następnego dnia, już o świcie, część chórzystów pod przewodnictwem pani Agnieszki Gankowskiej uprawiała poranny jogging w parku wokół Kapitolu. Przed gmachem amerykańskiego parlamentu pan Nasiadko zapoznał nas pokrótce z historią Stanów Zjednoczonych, przypominając m.in. kolejnych prezydentów USA od czasów Richarda Nixona. Począwszy od National Gallery zwiedziliśmy kolejno Ogród Botaniczny, Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich, Muzeum Kosmonautyki oraz Muzeum Historii Naturalnej. Po powrocie do hotelu – w ramach relaksu – mogliśmy skorzystać z basenu, sauny, siłowni lub też napić się kawy marki Starbucks. Na kolację udaliśmy się do restauracji, po której zaśpiewaliśmy dla obsługujących nas afro-amerykańskich kelnerów, za co oni odwdzięczyli się tym samym.

W National Galery przed rzeźbą przedstawiającą Abrahama Lincolna

W Muzeum Kosmonautyki

 

W Ogrodzie Botanicznym

Muzeum Historii Naturalnej

Śniadanie na trawie w Central Parku Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Sztuki Współczesnej. Niestety ze smutkiem stwierdziliśmy, że dwie godziny, które mieliśmy do dyspozycji, nie wystarczyły, żeby obejrzeć całość ogromnych zbiorów. Kolejnym punktem dnia było pierwsze spotkanie z innymi chórami podczas próby w Bazylice Narodów. Najważniejszym wydarzeniem było uroczyste otwarcie XXXVIII Kongresu Pueri Cantores, któremu przyświecało motto „Tesaurum inestimabilem” (Skarbiec nieocenionej wartości). Podczas mszy polską flagę niósł Kuba Zuchniewicz. Pięknym zwyczajem spotkań Pueri Cantores jest to, że niesione są również barwy narodowe tych państw-członków federacji, których reprezentanci nie mogli przybyć na kongres. Dlatego też np. norweską flagę niosła nasza chórzystka Marysia Kiciak.

Przed Bazyliką Narodów

Inauguracja Kongresu

Reprezentujemy nasz kraj jako jedyny chór z Polski Wieczorem pani Anna Bramska i pan Piotr Nasiadko wzięli udział w oficjalnym spotkaniu na Katolickim Uniwersytecie Georgtown. W tym samym czasie chór zjadł tradycyjną amerykańską kolację – hamburgery w restauracji „Hard Rock”.

4 lipca mieliśmy okazję uczestniczyć w jednym z najważniejszych amerykańskich świąt narodowych – Dniu Niepodległości. W trakcie ceremonii otwarcia wykonaliśmy wspólnie z innymi chórami dwa utwory: „America the Beautiful” oraz „I have a Dream”, po czym wzięliśmy udział w tradycyjnej paradzie ulicami Waszyngtonu. Po zakończeniu uroczystości zwiedziliśmy Muzeum Historii Amerykańskiej. Wieczorem zaś, po kolacji w hotelu, podczas której zaserwowano nam hamburgery, udaliśmy się na przedpola Kapitolu, aby podziwiać świąteczny pokaz sztucznych ogni.

Następnego dnia udaliśmy się do National Mall, ogromnego parku nad Potomakiem, w którym znajdują się monumentalne memoriały poświęcone najwybitniejszym prezydentom Stanów Zjednoczonych oraz miejsca pamięci ku czci amerykańskich żołnierzy poległych podczas wojen poza terytorium USA – podczas II wojny światowej, w Korei oraz w Wietnamie. Zwiedziliśmy słynne memoriały Abrahama Lincolna oraz Thomasa Jeffersona, pod którym wszystkie chóry wykonały modlitwę o pokój na świecie.

Przed Memoriałem Thomasa Jeffersona

6 lipca z rana udaliśmy się spacerem pod Biały Dom, żeby zrobić pamiątkowe zdjęcia pod miejscem urzędowania amerykańskich prezydentów. Następnie zwiedziliśmy waszyngtoński ogród zoologiczny, w którym mogliśmy oglądać m.in. unikalną pandę. Przed południem czekała nas jeszcze próba generalna w Bazylice Narodów, na której wszystkie chóry wspólnie ćwiczyły utwory, które uprzednio każdy zespół osobno przygotowywał przed wyjazdem. Po lunchu w okolicach Bazyliki, wszystkie chóry wzięły udział w uroczystej mszy świętej na zakończenie kongresu. Wśród ośmiu osób recytujących modlitwę o pokój w języku angielskim był również nasz przedstawiciel – Piotr Halicki, a w procesji składania darów uczestniczyła Agata Jędrzejewska. Wieczorem w hotelu Hyatt mogliśmy wziąć udział w specjalnie zorganizowanej dyskotece, w której uczestniczyły również inne chóry.

Przed Białym Domem

Próba przed koncertem

Procesja składania darów Następnego dnia z samego rana wyjechaliśmy dwoma autokarami do Nowego Jorku. O 13:30 zameldowaliśmy się w hotelu YMCA na północnym Manhattanie. Polecono nam murzyńsko-koreański bar „Manna’s”, który bardzo przypadł nam do gustu – pan Nasiadko policzył, że serwowano tam w sumie 128 dań, z których dowolnie mogliśmy komponować swój posiłek. Po jedzeniu udaliśmy się metrem do kościoła św. Ignacego Loyoli – wspaniałej jezuickiej świątyni, w której daliśmy koncert. Naszemu występowi przysłuchiwała się m.in. polska konsul generalna pani Ewa Juńczuk-Ziomecka oraz przedstawiciele Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Pan Wiktor z przyjemnością zagrał na wspaniałych organach w kościele św. Ignacego Loyoli

W poniedziałkowy poranek pani Bramska wraz z grupą basów i tenorów zakupiła produkty spożywcze na pierwszy posiłek. Na śniadanie, które pomagały przygotowywać dziewczęta, zjedliśmy świeże bułki z serem lub szynką oraz jogurt. Po zdrowym posiłku, pełni energii, wyruszyliśmy na spacer po Nowym Jorku. Poruszając się w kierunku południowym, przeszliśmy od 110 do 59 ulicy, co zajęło nam w sumie sześć godzin. Po drodze zwiedziliśmy Central Park, bazylikę św. Patryka, słynne Times Square, docierając do punktu głównego naszej wycieczki – drapacza chmur Empire State Building. Po pokonaniu windą 86 pięter mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę Nowego Jorku.

Panorama Nowego Jorku z wieżowaca Empire State Building We wtorek 9 lipca najważniejszym punktem dnia był występ w sali koncertowej prestiżowego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, założonego królewskim aktem fundacyjnym w 1754 roku jako King’s College. Po koncercie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na kampusie uniwersyteckim.

Po lunchuudaliśmy się na południowy Manhattan, gdzie zwiedziliśmy m.in. sławną ulicę Wall Street, na której mieści się nowojorska giełda. Wieczór poświęciliśmy na zakupy w wielkim domu towarowym Century 21. W sumie zakupiliśmy 20 par butów typu Air max, 15 par Vans’ów, 25 par Converse’ów, 20 koszulek I love NY oraz 12 czapek Full cap, a także perfumy, koszule, krawaty i dziesiątki innych rzeczy.

Następnego dnia wróciliśmy na południowy Manhattan, aby zwiedzićStrefę Zero- miejsce pamięci ku czci poległych w zamachach 11 września 2001 roku. W miejscu po dwóch wieżach World Trade Center znajdują się obecnie dwie fontanny, na których wyryte zostały nazwiska wszystkich ofiar ataku terrorystycznego. Po lunchu mieliśmy wolny czas na spacer po Times Square, a wieczorem udaliśmy się do teatru na Broadwayu, w którym obejrzeliśmy przedstawienieSpider Man.

Miejsce katastrofy Word Trade Center

Rowerowa wycieczka wokół Central Parku

11 lipca rozpoczęliśmy kolejnym rajdem przez miasto. Zobaczyliśmy m.in. znaną na całym świecie Operę Metropolitan oraz gmach Bibilioteki Publicznej. W Konsulacie przyjęła nas pani konsul generalna Ewa Juńczyk-Ziomecka. Obejrzeliśmy film poświęcony polskiemu bohaterowi Janowi Karskiemu oraz zaśpiewaliśmy dla pracowników konsulatu. Następnie udaliśmy się na spacer po polskiej dzielnicy w Nowym Jorku – Green Point, na której część z nas zakupiła dawno nie widziane pączki.

Obiad zjedliśmy już we włoskiej dzielnicyLittle Italy. Po posiłku wsiedliśmy na statek, który zabrał nas w rejs po rzece Hudson. Tam mogliśmy podziwiać m.in. Statuę Wolności, Most Brookliński oraz panoramę południowego Manhattanu. Wieczorem zaś czterech chórowych hakerów razem z panem Nasiadko przystąpiło do odprawy online i przygotowania kart pokładowych przed wylotem do Polski.

Na koniec ciekawa statystyka. Podczas całego wyjazdu każdy z chórzystów zjadł 8 hamburgerów, co daje 568 sztuk na grupę! Do tego podczas pobytu w Nowym Jorku na użytek chóru zakupiono 1800 litrów wody, 650 litrów soku pomarańczowego oraz 1400 bułek.

15 lipca – 23 lipca 2013r.

Warsztaty muzyczne w Dżintari na Łotwie dla kandydatów Chóru, w trakcie których nasi najmłodsi chórzyści pracowali nad wyrównaniem brzmienia, a także uczyli się współdziałania i jedności. Ich pierwszy publiczny występ miał miejsce w katedrze w Rydze i stał się okazją do zwiedzenia tego pięknego miasta.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Wilna, aby odwiedzić m.in. polski cmentarz na Rossie.

30 lipca – 8 sierpnia 2013r.

Warsztaty muzyczne w Pefkochori w Grecji to praca nad emisją głosu, doskonaleniem umiejętności wokalnych i poszerzeniem repertuaru. Zajęcia artystyczne połączone były z rekreacją i sportem. Wolny od zajęć czas chórzyści przeznaczyli m.in. na pływanie i mecze piłki nożnej). Wspólny wyjazd, jak zawsze, był okazją do pogłębiania jedności, przyjaźni i lojalności. Ponadto Chór koncertował na scenie amfiteatru w Pefkochori przed międzynarodową publicznością.

Na tle greckich błękitów

na scenie w Pefkochori W drodze powrotnej chór zwiedził zabytki Belgradu m.in. Zemun nad Dunajem, cerkiew św. Sawy oraz potężną twierdzę Kamelegdam położoną przy ujściu Sawy do Dunaju.

Kalemegdan

20 września 2013r.

W ramach festiwalu chóralnego płocczanie mieli okazję usłyszeć wielkie dzieło oratoryjne – „Stabat Mater” G. Rossiniego w wykonaniu Chóru i Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Vladimira Kiradijeva z Austrii. Wystąpili soliści: Viktoria Vatutina – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Pavlo Tolstoy – tenor, Wojciech Gierlach – bas. Koncert stał się ważnym wydarzeniem artystycznym w Płocku.

21 września 2013r.

Sportowo-rekreacyjna impreza z okazji 15-lecia Chóru Pueri Cantores Plocenses na stadionie miejskim. Rozegrano mecze piłki nożnej, odbyły się konkursy – m.in. dykcji i umiejętności wokalnych.

Mecz pomiędzy ojcami i synami

Drużyny mam i córek

20 października 2013r.

Koncert Wiktora Bramskiego oraz chóru połączony z Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej. W programie wykonano na organach m.in. utwory J. S. Bacha, C. Saint-Seansa i C. Francka. Chór zaśpiewał „Miserere mei, Deus”, fragmenty „Requiem” W. A. Mozarta („Rex tremendae” i „Lacrimosa”). Koncert poprowadził dyrektor Teatru Płockiego Marek Mokrowiecki, który część muzyczną urozmaicił recytacją „Kwiatków świętego Franciszka”.

24 listopada 2013r.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu „Płockie Koncerty Organowe” chór gościł organistę Michała Dąbrowskiego, z kościoła św. Krzyża w Warszawie, który w pierwszej części koncertu wykonał Preludium i Fugę J. S. Bacha oraz II Symfonię Feliksa Nowowiejskiego. W drugiej części wystąpił Lwowski Państwowy Akademicki Chłopięco-Męski Chór „Dudaryk”, w wykonaniu którego usłyszeliśmy m.in. Psalmy Dawida w opracowaniu M. Kuzana oraz Mszę Ukraińską J. Zachorzego-Katrenko.

14 grudnia 2013r.

W sali kina „Przedwiośnie” odbyło się spotkanie opłatkowe chóru. W pierwszej części chórzyści zaprezentowali kolędy oraz program składający się z wierszy podsumowujących całoroczną pracę zespołu – festiwale, koncerty i konkursy.

Goście honorowi oklaskują prezentację chórzystów

26 grudnia 2013r.

Koncert Kolęd w wykonaniu chóru oraz solistów Bartosza Szulca (bas) i Przemysława Baińskiego (tenor). W programie wykonano 16 kolęd – m.in. „Bóg się rodzi”, „Mizerna cicha”, „Anioł pasterzom mówił”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Każda z kolęd poprzedzona była poetycką zapowiedzią w wykonaniu chórzystów – informacją o genezie i rodzaju śpiewanej pieśni.

A jest w dawnych polskich przepięknych kolędach z naszymi przodkami mocna więź zaklęta. Słuchano ich w chatach, słuchano i w dworach, gdy świąt wyczekanych nadchodziła pora. I my chcemy śpiewać w tym odwiecznym chórze, bo tradycja – dla nas ma znaczenie duże. J.J.