Kronika 2016 - Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj:

1 stycznia 2016

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses rozpoczął nowy rok śpiewając na mszy świętej w katedrze.

3 stycznia 2016

W ramach Płockiego Kolędowania organizowanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses wystąpił z koncertem w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku. W repertuarze obok tradycyjnych polskich kolęd znalazły się nowe utwory, takie jak m.in.: Cantique de Noel, czy Christmas Lullaby. Koncert poprzedziła msza święta z oprawą muzyczną chóru.  

6 stycznia 2016

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses wystąpił z koncertem kolęd w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Białej. Koncert odbył się w ramach „Wspólnego Kolędowania” organizowanego tradycyjnie 6 stycznia, w święto Trzech Króli, przez Urząd Gminy Starej Białej. Chór zaprezentował szeroki repertuar kolęd polskich i zagranicznych.

29 stycznia – 13 lutego 2016

Jak co roku w ferie zimowe chórzyści wzięli udział w wyjazdowych warsztatach muzycznych w polskich górach, podczas których oprócz ćwiczenia emisji głosu i poszerzania repertuaru mieli możliwość doskonalenia jazdy na nartach. Warsztaty muzyczne odbywały się w położonym koło Zakopanego Poroninie i były podzielone na dwie turnusy dla młodszych i starszych chórzystów.

27 lutego 2016

W Bazylice katedralnej w Płocku odbyły sięświęcenia biskupie ks. Mirosława Milewskiego, 37. biskupa pomocniczego w historii Diecezji Płockiej. W uroczystościach uczestniczyło kilkunastu biskupów z całej Polski, rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy, instytucji kultury i służb mundurowych. Uroczystość święceń biskupich była transmitowana przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale YouTube Diecezji Płockiej. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Płocki Chór Katedralny Pueri et Puelle Cantores Plocenses oraz kwintet dęty Canzona.  

17 kwietnia 2016

W ramach Międzynarodowego Festiwalu „Płockie Koncerty Organowe” w Bazylice katedralnej w Płocku odbył się koncert Wiktora Bramskiego oraz chóru Pueri et Puelle Cantores Plocenses. Koncert uświetnił obchody 95. rocznicyodznaczenia miasta Płocka Krzyżem Walecznych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego za obronę Płocka przed bolszewikami w 1920 roku. Wiktor Bramski wykonał m.in. barokowe kompozycje: Komm Heiliger Geist, Herre Gott G.F.Telemanna, Allein Gott in der Höhe sei Ehr J.G. Walthera oraz Herzlich lieb hab ich dich G. Krase.

21 – 24 kwietnia 2016

Pueri et Puellae Cantores Plocenses uczestniczył w konkursie Slovakia Cantat 2016 w stolicy Słowacji Bratysławie. Chór zdobył złoty medal w kategorii chórów dziecięcych do lat 12 wykonując utwory polskich kompozytorów takie jak: Ptasie Plotki Henryka Mikołaja Góreckiego, Szczedryk Mikołaja Lentowicza i Sonatinka młodzieżowa Andrzeja Hundziaka. Podczas pobytu chórzyści dali również koncert w klasztorze Klarysek (Klarisky Music Hall). 

W festiwalu brało udział 19 chórów z 7 krajów (Rosji,Szwajcarii, Czec h, Włoch, Polski, Słowacji, Słowenii). W drodze powrotnej chórzyści odwiedzili Wieliczkę Częstochowę.

22 maja 2016

W ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej w bazylice katedralnej w Płocku wystąpił Chór Uniwersytetu Mahidol z Tajlandii. Chórem złożonym z 46 studentów z Bangkoku dyrygował Rit Subsomboon, który jest również znakomitym pianistą. Chór zaprezentował różne style muzyczne. W repertuarze znalazły się utwory klasyczne, muzyka gospel, a także narodowa muzyka tajska. Przed występem chórzyści zwiedzili Płock - byli m.in. w muzeach: Mazowieckim, Diecezjalnym, Żydów Mazowieckich, zobaczyli też Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i zaśpiewali w sali koncertowej szkoły muzycznej. Podczas pobytu w Polsce goście z Tajlandii zwiedzali Toruń oraz Warszawę, w której zobaczyli starówkę i zaśpiewali w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, ponadto dali koncert w sierpeckim sanktuarium oraz wystąpili w Malborku w ramach Metropolitalnych Koncertów Towarzyszących 12 Międzynarodowemu Festiwalowi Chóralnemu MUNDUS CANTAT.

11 czerwca 2016

Przed Bazyliką katedralną w Płocku odbyło się uroczyste zakończenie nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji płockiej. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Celestino Migliore z udziałem około 20 biskupów z całej Polski. Mszę koncelebrowali także biskup płocki Piotr Libera oraz jego dwaj biskupi pomocniczy: Roman Marcinkowski Mirosław Milewski. W płockich uroczystościach wzięło udział około 4 tysiące wiernych, w tym około 250 księży. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses oraz kwintet dęty Canzona. Wydarzenie transmitowało Katolickie Radio Diecezji Płockiej, także na swoim kanale You Tube.

19 czerwca 2016

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses wraz z Chórem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa Psalmodia oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną wykonali skomponowaną przez Bartosza Chajdeckiego Kantatę Ad Fontes, będącą muzyczną podróżą przez dziesięć wieków polskiego chrześcijaństwa. Kantata składa się z ośmiu części i nawiązuje do historii Chrztu Polski, sięgając do źródeł tego wydarzenia, jako początku historii narodu.

Kolejne części to: 1. Salve Regina 2. Victoria 3. Modlitwa dziękczynna 4. Te Deum 5.Tuba Mirum 6. Lamentacja 7. Exodus – umiłowanie 8. Salve Regina + CODA To niezwykłe wydarzenie artystyczne odbyło się w Bazylice katedralnej w Płocku w ramach obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polskioraz XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej. Chórami i orkiestrą dyrygował Janusz Wierzgacz. 

26 czerwca – 6 lipca 2016

Najmłodsza grupa sopranów i altów chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses przebywała na warsztatach muzycznych w Zaostrogu w chorwackiej Dalmacji. Zajęcia poświęcone emisji głosu i wyrównaniem brzmienia zaowocują w późniejszych koncertach, a różnorodne zabawy zintegrowały grupę. Wolny od prób czas został poświęcony również na wypoczynek i zwiedzanie Chorwacji. 

Oprócz miasta w którym przebywali i stolicy kraju Zagrzebia chórzyści zwiedzili: Split, Dubrownik, Medjugorie, Omiš, Sućuraj na wyspie Hvar oraz Wodospady Kravica – grupę wodospadów położonych wzdłuż rzeki Trebižat w Bośni i Hercegowinie. 

13 lipca 2016

W ramach III Letniego Festiwalu Operowego na deskach płockiego amfiteatru zaprezentowano "Carmen" Georgesa Bizeta. W międzynarodowej obsadzie solistów, z Chórem Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra zaśpiewała również najmłodsza grupa chórzystów z chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. W rolach głównych wystąpili Aksana Yakushevich, Paolo Lardizzone, Giulio Boschetti, Monika Michaliszyn, Monika Piechaczek i Damian Konieczek. Orkiestrą kierował Francesco Bottigliero.

25 lipca – 2 sierpnia 2016

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses wziąłudział wXIII China International Chorus Festival w Pekinie. Występując w składzie soprany-alty zdobył nagrodę I klasy w kategorii głosów równych od 13 do 18 lat i znalazł się w gronie 20 najlepszych z 268 chórów biorących udział w konkursie.

Chór otrzymał wiele pochwał. Przewodniczący jury w uzasadnieniu opinii podkreślił doskonałą harmonię, bogatą skalę dynamiki i wdzięk młodych śpiewaków.

Ponadto Pueri et Puellae Cantores Plocenses wystąpił z koncertem w prestiżowej sali Beijing Concert Hall w Pekinie.Występ trwał 45 minut i był biletowany.  Publiczność w ogromnym skupieniu słuchała egzotycznego repertuaru, który obejmował kompozycje klasyczne, piosenki ludowe i utwory współczesne. Hitem okazały się Kukułeczka, zaśpiewana po chińsku, wykonana z pomocą słuchaczy, i Kalinka. 

Podczas pobytu w Chinach chórzyści zwiedzili Pekin oraz najlepiej zachowany odcinek Wielkiego Muru Chińskiego w paśmie wzgórz Badaling, jedną z największych atrakcji turystycznych Państwa Środka.

15 sierpnia 2016

  WBazylice katedralnej w Płocku odbyły się uroczystości z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Eucharystii, której przewodził bp Mirosław Milewski, uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze w strojach historycznych, harcerze oraz wierni parafii katedralnej, przeżywający odpust parafialny. Uroczystości religijne zostały połączone z obchodami 96. rocznicy obrony Płocka przed wojskami bolszewickimi w 1920 roku.  

25 sierpnia – 3 września 2016

Najstarsza grupa chórzystów Pueri et Puellae Cantores Plocenses (tenory i basy) brała udział w XXIII International Festival CHORUS INSIDE CROATIA w Rovinj (Chorwacja) i Wenecji (Włochy). 

Chór w rywalizacji z 19 zespołami z Chorwacji, Szwecji, Rumunii, Włoch Polski zajął pierwsze miejsca w kategoriach: muzyka folklorystyczna oraz muzyka sakralna. Nagrodę najlepszego koncertmistrza Festiwalu przyznano kierownikowi artystycznemu chóru Wiktorowi Bramskiemu. 

W ramach festiwalu chór koncertował ponadto w kościele św. Eufemii w Rovinj oraz na zakończenie festiwalu w Bazylice San Giorgio Maggiore w Wenecji.

11 września 2016

Z okazji odpustu upamiętniającego dzień Narodzenia Matki Bożej chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses uświetnił mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, Matki nadziei w Popowie Kościelnym koło Wyszkowa. 

Przed mszą odbył się krótki występ chóru. Po uroczystościach chórzyści wykonali również krótki koncert w Zakładzie Karnym dla mężczyzn w Popowie Parcele.

23 września 2016

W ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Płockie Dni Muzyki Chóralnej oraz z okazji 10-lecia chóru dziewczęcego Puellae Cantantes Plocenses w katedrze płockiej odbył się koncert jubileuszowy

Podczas koncertu chór w różnych konfiguracjach zaprezentował m.in. utwory przygotowane specjalnie na tę okazję. Po koncercie głos zabrali Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, przekazując podziękowania opiekunom chóru i chórzystom. 

Ksiądz proboszcz Stefan Cegłowski odczytał list gratulacyjny z życzeniami od biskupa Piotra Libery.

W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Katedralnego Chóru Pueri Et Puellae Cantores Plocenses głos zabrał Konrad Jaskuła. W siedzibie chóru odbył się poczęstunek dla chórzystów i gości.

28 września 2016

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wystąpił w auli Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Koncert uświetnił międzynarodową konferencję naukową – 11th International Seminar on Thermal Analysis and Calorimetry to the memory of prof. St. Bretsznajder organizowaną przez Politechnikę Warszawską Filia w Płocku i Polskie Towarzystwo Kalorymetrii i Analizy Termicznej.  

9 października 2016

W Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odbył się koncert z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski.

Uświetnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii państwowości polskiej odbyło się przy dźwiękach Kantaty Ad fontespolskiego kompozytora muzyki filmowej Bartosza Chajdeckiego. Pod batutą Janusza Wierzgacza wystąpili: solistki Liliana Pociecha oraz Joanna Święszek, chóry Pueri et Pueallae Cantores Plocences, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Psalmodia, Passionart oraz Orkiestra Symfoniczna Passionart. Wydarzenie współorganizowali Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae”, Polska Federacja Pueri Cantores oraz Stowarzyszenie Passionart.

17 października 2016

W ramach Międzynarodowego Festiwalu „Płockie Koncerty Organowe” w Bazylice katedralnej w Płocku wystąpili Wiktor Bramski organy i chór dziewczęcy z Sonderborga (Dania) „Soenderjysk Pigekor” pod dyrekcją Mette Rasmussen. 50-osobowy chór swoje utwory uświetnił ciekawą choreografią.

Chórzystki z Danii przyjechały do Płocka w ramach wymiany z chórem Pueri et Puellae Cantores Plocenses i spędziły w Polsce 3 dni. W tym czasie oprócz Płocka zwiedziły Warszawę i Toruń.  

10 grudnia 2016

W siedzibie chóru odbyło się spotkanie opłatkowe dla chórzystów Pueri et Pueallae Cantores Plocences. W spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób: członkowie chóru, rodzice, przyjaciele i sympatycy. 

Głos zabrali biskup Piotr Libera, komentując sukcesy i gratulując znakomitych osiągnięć z minionego roku, a także Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który podziękował chórzystom za to, że są „wyjątkowymi ambasadorami Płocka na świecie”. W programie spotkania świątecznego znalazła się także prezentacja multimedialna o minionym roku chóru, wspólne dzielenie się opłatkiem i poczęstunek.

12 grudnia 2016

Wyjazd grupy chórzystów do Teatru Wielkiego w Łodzi. W Sali Operowej Teatru Wielkiego w Łodzi odbył się Spektakl gościnny MOSCOW CITY BALLET grupy założonej przez wybitnego choreografa Victora Smirnova-Golovanova. Zespół tancerzy klasycznych, cieszący się uznaniem na całym świecie, zaprezentował spektakl Don Kichot. Jest to opowieść o przygodach błędnego rycerza z La Manchy. Miłosny wątek i komiczne perypetie Don Kichota to główne tematy tego przedstawienia. Charakterystyczne dla występów Moscow City Ballet są olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł i urzekająca scenografia.  

14 grudnia 2016

Pueri et Puellae Cantores Plocenses wystąpił w Domu Darmstadt na spotkaniu wigilijnym MTBS.  

15 grudnia 2016

Występ Pueri et Puellae Cantores Plocenses w Muzeum Mazowieckim w Płocku uświetnił otwarcie wystawy "Album kresowe. Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w grafice ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku".

Wystawa prezentowała mało znane zbiory głównie XIX-wiecznej grafiki. Wiele z prac niezwykle rzadko opuszcza pomieszczenia magazynów, a część zaprezentowana została po raz pierwszy szerokiej publiczności. Ponieważ otwarcie wystawy przypadło w okresie przedświątecznym, dodatkowym akcentem wernisażu była opowieść o obchodach Wigilii i świąt Bożego Narodzenia na Kresach Wschodnich. Chór zaprezentował kolędy i pastorałki.  

20 grudnia 2016

Na zaproszenie PERN S.A. Pueri et Puellae Cantores Plocenses wystąpił podczas spotkania opłatkowego w siedzibie firmy. Podczas koncertu chór przedstawił repertuar bożonarodzeniowy.  

26 grudnia 2016

Zgodnie z wieloletnią tradycją w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w bazylice katedralnej w Płocku odbył się koncert kolęd w wykonaniu Pueri et Puellae Cantores Plocenses oraz solistów. Chór poprowadziła Anna Bramska, a na organach zagrał Wiktor Bramski.

grudzień 2016

Ukazała się kolejna płyta CD „Pueri et Puellae Cantores Plocenses i organy Katedry Płockiej – Album II” zawierająca 15 utworów. Na krążku znalazły się wielkie dzieła wybitnych kompozytorów różnych epok. 1. Sinfonia D-dur BWV 29 (J.S. Bach) 2. Miserere Mei Deus (G. Allegri) 3. Sinfonia d-moll BWN 35 Teil II (J.S. Bach) 4. Tota Pulchra es Maria (G.G. Gorczycki) 5. Gloria (A. Vivaldi) 6. Veni Consolator (D. Stachowicz) 7. Orgelkoncert F-dur, Teil I (G.F.Händel) 8. Simply Alleluia (W. Boyce) 9. Orgelkoncert g-moll, Teil IV (G.F.Händel) 10. Ave Maria (A. Doss) 11. Dialogue (Luis Marchand) 12. Insanae et Vanae Curae (F.J. Haydn) 13. Orgelkoncert g-moll, Teil IV (G.F.Händel) 14. Lyubov Svyataya (G. Sviridov) 15. Adagio g-moll (T. Albinoni) W utworze drugim wystąpili soliści Michał Pietrzak i Michał Kędzierski. Na organach grał organista Katedry Płockiej Wiktor Bramski – absolwent konserwatorium w Rydze w klasie profesora Talivaldisa Deksnisa. Chórem Pueri et Puellae Cantores Plocenses dyrygowała Anna Bramska. Nagrania zarejestrowano w Bazylice Katedralnej w Płocku.